Filler790 210 888

KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z TRENINGU STRONGMANA

1. Prawdziwy trening „funkcjonalny”
Trening Strongmana w dużym stopniu odzwierciedla czynności wykonywane w codziennym życiu. Przykładowo spacer farmera – spacer z zakupami, pchanie sanek – pchanie auta, które nam się zepsuło, przerzucanie opony – kiedy podnosimy coś z ziemi i próbujemy włożyć na półkę itd. Oprócz tak praktycznego zastosowania tego typu ćwiczeń wymagają one dużego zaangażowania największych partii mięśni, w związku z czym buduje one nie tylko siłę, ale i masę mięśniową, a także wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej, o czym więcej poniżej.

2. Profit w postaci masy mięśniowej
Przyrost masy mięśniowej uzyskujemy kiedy czas pod napięciem wynosi od 20 do 70 sekund (20-40 sekund siła funkcjonalna, 40-70 sekund hipertrofia) oraz kiedy pracujemy na stosunkowo ciężkich obciążeniach (60-85% CM) -Trening Strongmana zawiera oba te czynniki. Poprzez taki trening, uzyskujemy sporą odpowiedź hormonalną. Wytwarzane są hormony anaboliczne takie jak testosteron i hormon wzrostu, które są odpowiedzialne za osłabianie działania hormonów katabolicznych, a także produkcję i syntezę białek powodujących wzrost mięśni oraz ich lepszą regenerację.

3. Spalanie tkanki tłuszczowej
Trening Strongmana to w dużej mierze praca beztlenowa. W wielu badaniach wykazano, iż taki rodzaj pracy w porównaniu do treningu tlenowego jest bardziej skuteczny jeżeli chodzi o utratę tkanki tłuszczowej. Z tego względu, że w jego trakcie spalamy dość dużą ilość kalorii, a przede wszystkim doprowadzamy do tzw. after-burn effect czyli zwiększonej powysiłkowej nadkonsumpcji tlenu. Ważną kwestią jest również to, że podczas Treningu Strongmana występuje spore nagromadzenie mleczanu, a to koreluję z dużym uwalnianiem hormonu wzrostu, co stymuluje spalanie tkanki tłuszczowej.

4. Zmniejszenie ‚zakwasów’
Kolejnym powodem, dla którego warto włączyć Trening Strongmana do swojego planu, jest fakt, że nie powoduje on dużych ‚zakwasów’. Większość ćwiczeń w porównaniu do tradycyjnego treningu siłowego nie uszkadza mięśni. Występuje ich napięcie, lecz nie jest używany cykl skracania jak na przykład w trakcie przysiadu. Warto jeszcze dodać, że przeprowadzono badania, które wykazały, że podczas pchania sań nie stwierdzono znaczącego wzrostu kinazy kreatynowej – kluczowego czynnika uszkadzającego mięśnie. Jest to bardzo ważne, ponieważ uzyskać można podobne zaburzenia metaboliczne, z wysokim poziomem mleczanu i szybkim spalaniem tkanki tłuszczowej, bez ‚zakwasów’, które hamują częstotliwość treningów.

5. 2w1
Trening Strongmana to poprawa kondycji i siły w jednym. Możemy go wykonać na świeżym powietrzu jeśli mamy odpowiedni sprzęt, a także zaoszczędzić dzięki niemu czas. Zastępuje on dwie jednostki treningowe tego samego dnia na przykład sprinty i trening siłowy. Jedna seria powinna trwać od 30 do 50 sekund, następnie należy ją powtórzyć 4-5 razy z przerwą pomiędzy 90-120 sekund. W trakcie sezonu tego typu trening jest dobrym zamiennikiem w celu podtrzymanie masy mięśniowej.

Pozdrawiam,
Natalia Dziubek

Newsletter

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.
OK